Satoshi Nakamoto Geri Mi Döndü?

Bitcoin’i üreten kişinin bilgilerine ulaşmak imkansıza yakın olsa da, Bitcoin’in hareketlerini takip etmek mümkün.  11 yıl önce Bitcoin bir aylıkken üretimi yapılan bazı eski Bitcoin’ler harekete geçti.  Bu hareketi yapan kişinin Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olduğu ihtimali herkesi heyecanlandırdı.  

Bitcoin’in alt yapısında olan blokzinciri teknolojisi ile yüksek güvenlik standartlarına ulaşmak, kimlik bilgilerini saklı tutarak finansal işlemler yapmak mümkün. Sistemin anonimliği sayesinde 2009 senesinde Bitcoin’i icat eden Satoshi Nakamoto lakaplı mucidin kim olduğu bilinmiyor. Nakamoto’nun var olduğuna dair ciddi şüphe oluşturan önemli bir gelişme yaşandı. Bitcoin’in ortaya çıkışından bir ay sonra üretilen 391 bin dolar değerindeki 50 Bitcoin hareket etti. 3 Ocak 2009’dan bir ay sonrasında, Şubat 2009’da Bitcoin’i Satoshi Nakamoto haricinde bilen kişi sayısı son derece azdı.  Bu sebeple,  işlemi  gerçekleştiren kişinin doğrudan Nakamoto’nun kendisi veya yakın birisi olduğundan şüphe ediliyor.

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto’nun hesabında 1 milyon Bitcoin olduğu söyleniyor. Güncel değere göre 64 milyar 700 milyon TL’lik bir servet yapıyor:

Bitcoinlerin hangileri olduğu bilinmemekle beraber hangi Bitcoin’in ne zaman üretildiği, zaman içinde nereden nereye transfer edildiği biliniyor. İlk aylarda üretilen Bitcoinlerin ise Nakamoto tarafından üretildiği sadece mantıklı görünen bir varsayım.

11 Yıllık  Bitcoinlerin Hareketinde Nakamoto’nun Bağlantısı

Bitcoin, kitlesel bir etkiye sahip ve bütün buluşlarda olduğu gibi icat edildiğinde bir anda popüler olmadı. Kullanım alanlarının yaygınlaşması yılları buldu. Birçok insan Bitcoin’den 2017’deki ani yükselişi sayesinde haberdar oldu. Bu durum küresel ekonomik sisteme kafa tutan sistemin arkasındaki ismin kim olduğu hep merak edildi. Bitcoin’in mucidi hiçbir zaman ortaya çıkmadı ve herkes tarafından Satoshi Nakamoto adı ile varlığını sürdürdü.  Gerçekleşen Bitcoin hareketlenmesi bu sebeple çok önemli. Yeni bir buluşu ilk ayında kullanan kişiler, o sistemi kuran mucit ya da o mucidi tanıyan kişiler olabilir.  Başka bir ihtimal de Satoshi Nakamoto’nun tek kişi değil, birkaç kişiden oluşan bir ekip olması. Her ne şekilde olursa olsun Satoshi’nin bilgisi dahilinde Bitcoin hareketlenmesi gerçekleşti. Yaşanan bu durum piyasaları heyecnlandırdı. Bitcoin’in değeri bu olaydan sonra yaklaşık olarak 500 dolar geriledi.

11 Yıllık 50 Bitcoin, 9 Şubat 2009 tarihinde üretildi ve o zamanda bir değeri yoktu. 9 Şubat 2009 tarihinde Bitcoin’in piyasa değeri yoktu. Bu işlemden 1 yıl sonra Laszlo Hanyecz adında bir adamın iki pizza siparişi için 10.000 BTC ile ödeme yaptığı biliniyor.  Bu işleme göre söz konusu olan 50 BTC’nin üretildiği tarihten 1 yıl sonraki Mayıs 2010’da 1 BTC’nin  0,002 dolar değere sahip olduğu belirtilebilir. 5 Eki 2010’a Bitcoin’in ilk piyasa değeri  oluşmuş , 1 dolar 1309,093 BTC’ye eşit hale gelmişti. 9 Şubat 2009’da üretilen 11 yıl sonra 20 Mayıs 2020’de transfer edilen Bitcoinler, tek başına anlam ifade etmedikleri zamandan günümüze kadar hiç hareket etmemişlerdi. Hareket ettikleri 20 Mayıs 2020’de ise 1 BTC, yaklaşık 9 bin 500 dolar değere sahipti.

Leave a comment

tr_TRTurkish