Merkeziyetsiz Finans (DeFi) protokolleri Agave ve Hundred Finance’den 11 milyar çalındı.

Bir hacker’ın WETH, WBTC, Chainlink, USDC, Gnosis ve WXDAI’dan çaldığı belirtildi. Bu hack’lenme olayı Deus Finance’dan 3 milyon dolar değerinde Dai çalınmasının ardından gerçekleşti.

Deus Finance’ten 3 milyon değerinde Dai çalınmasının ardından bir hack’lenme olayı daha gerçekleşti. Bir hacker’ın da WETH, WBTC, Chainlink, USDC, Gnosis ve WXDAI çaldığı belirtildi.

CoinGecko verilerine göre ise son 24 saatlik periyotta Agave’nin yerel token’ı AGVE %25 düşerek 52 dolar seviyesine geriledi. Ancak Hundred Finance’ın yerel token’ı HND yalnızca %4’lük bir düşüş yaşadı.

Agave Twitter üzerinden yaptığı açıklamada saldırıyı araştırdıklarını belirtti. Hundred Finance ise yaptığı açıklamada soruşturmaların devam ettiğini açıklayarak bu süre içerisinde işlemlerini durduklarını belirtti.

Solidity geliştiricisi Shegen, Agave’nin hack olayında 225.000 dolarını kaybettiğini açıklayarak hacker’ın normalden fazla kripto para olarak ödünç almasına olanak sağlayan bir açıktan yararlandığını ifade etti. 

Shegen yaptığı açıklamada; Şimdiye kadarki hack’lenme olaylarına göre nispeten daha düşük olduğunu belirterek; “Aave’ye benzerliği protokolü daha güvenli gösteriyordu ancak değilmiş.” dedi.

Ayrıca Shegen, saldırıyı engelleyemediği için Agave geliştiricilerini suçlamadığını da belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish