Chainalysis, bu yıl çalınan tüm kriptopara fonlarının %69’unun farklı blokchain seçenekleri arasında köprü kuran hack protokollerinden geldiğini bildirdi.

Blockchain araştırmacısı Chainalysis, kripto alanındaki çalınan tüm fonların üçte ikisinden fazlasının bu yıl çapraz zincir köprü hacklerinden geldiğini tahmin ediyor.

Bu tür saldırılar, farklı blok zincirlerini birbirine bağlayan köprüleme protokollerinde meydana gelen açıklardan yararlanmayı ifade ediyor.

Yakın tarihli bir raporda firma, köprülerdeki hırsızlığın 2 milyar dolar değerine ulaştığını ve bu olayın blokchain teknolojisinin güvenilirliğine “önemli bir tehdit” oluşturduğunu söyledi.

Bu analiz, Pazartesi günü köprüden 200 milyon doların silinmesine neden olan Nomad hackinin ardından geldi. Nomad, farklı blok zincirleri arasında bir yol olarak işlev görür ve yatırımcıların fonlarını Ethereum, Avalanche ve Moonbeam (GLMR) platformları gibi blok zincirler arasında taşımasına olanak tanır.

Bu soygun aynı zamanda bu yıl kripto köprüleri için yedinci büyük hack’i temsil ediyor. Kripto verileri ve uyumluluk firması Elliptic’te tehdit analisti olan Arda Arkantura’ya göre, zincirler arası köprülerle ilgili sorun onların likiditesi.

Arkantura yaptığı açıklamada, “Blockchain’in bir tarafında bir token’ı dondurur ve ardından diğer tarafından çözersiniz. Bu, çok fazla likiditeye ve üzerlerinde depolanan fonlarla akıllı sözleşmelere sahip olduğunuz anlamına gelir” dedi.

Elliptic’e göre, bu çapraz zincir köprüler o kadar kazançlı oldu ki, merkezi olmayan uygulamalardaki tüm hırsızlıkların %13,5’ini çapraz zincir hack’leri oluşturdu. Mart ayında, blockchain oyun şirketi Axie Infinity, kendisini Ethereum ağına bağlayan Ronin yan zinciri hırsızlığa yenik düştüğü için 622 milyon dolarlık bir hack yaşadı. Ronin soygunundan bir ay önce, Ethereum ve Solana’yı birbirine bağlayan bir köprü olan Wormhole, 320 milyon dolar kaybetmişti.

Chainalysis ayrıca, Kuzey Koreli suçluların bu yıl kabaca 1 milyar dolar değerinde kripto soygunu yaptığı bilgisine ulaştı. Çapraz zincir köprülerin aktivist veya terörist saldırılar için ana hedef haline geldiğini öne sürülüyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish