Amerika dijital dolar projesinin nasıl çalıştığını test etmek için en az beş pilot çalışma yapacağını duyurdu.

CoinDesk’in haberine göre Amerika’daki Dijital Dolar Projesi (DDP) kapsamında pilot CBDC çalışmaları ilk etapta kısıtlı tutulacaktır. Örneğin bankaları az kullanan, hiç kullanmayan ve bankacılık hizmetlerine ulaşabilen kişiler ile küçük işletmeler olacak. Böylece kişi ve işletmeler için dijital doların ne kadar faydalı olacağı değerlendirilecektir.  Dijital doların ilk üç pilot çalışması önümüzdeki iki ay içerisinde duyurulacak.

Dijital doların teknik ve işlevsel gereksinimleri pilot çalışmalarda analiz edilecektir. Örneğin CBDC’nin faydaları, öne çıkan zorlukları ve perakende/toptan satışlar için potansiyel kullanım alanları araştırılacak. Digital Dollar Foundation kurucu ortağı olan Christopher Giancarlo, Amerika’nın CBDC alanında ilk olmak zorunda değil. Ancak dijital paraların standartlarını ABD belirleyici lider olmalı dedi.

New York borsasında listelenen Accenture ile Dijital Dollar Foundation; geçen yıl dijital doların potansiyel faydaları üzerinde çalışmalara başladı. Dijital Dolar Projesi (DDP), Fed’in CBDC çalışmalarını da destekleyecek. Accenture müdürü David Treat; dijital doların, Fed tarafından çıkarılana kadar CBDC olmayacağını açıkladı. Fakat, çalışma yapılan dijital dolar ile Fed’in CBDC’si aynı amaca hizmet edeceği için bu bir avantaj. Fed Başkanı Jerome Powell da CBDC konusunda aceleci olmayacaklarını söyledi.

tr_TRTurkish