Ethereum Berlin güncellemesinden sonra 24 Haziran tarihinde Londra’da test ağlarını uygulamaya koyacağını duyurdu.

Ethereum topluluğu daha önce art arda İstanbul, Muir Glacier ve Berlin’de güncellemelerini hayata geçirmiştir. Önümüzdeki süreçte ise Londra’da test etmeye başlayacak. Londra paketinin içerisinde 1559, 3198, 3529, 3541 ve 3554’ten oluşmak üzere toplamda beş adet Ethereum Improvement Proposal (EIP) yer alıyor. Söz konusu test, 24 Haziran Ropsten’da başlayacak. Ardından 30 Haziran’da Goerli, 7 Temmuz’da da Rinkeby’de gerçekleşecek.

Bunların içinde belki de en çok merak edilen önerge olan EIP-1559, işlem mekanizmasında tetikleyeceği değişiklik ile Ethereum’u uzun vadede deflasyonist bir ekonomi haline getirme planında önemli bir rol oynuyor. İşlem mekanizmasında tetikleyici değişiklik yataracağı için en çok merak edilen önerge EIP-1559. Bu önerge ile Ethereum’u uzun vadede deflasyonist bir ekonomiye dönüştürmesi planlanıyor.

Buna göre Ropsten ağında madencilik yapan ya da Goerli/Rinkeby ağlarında validatör olanların; değişikliklere uyum sağlayabilmek için en güncel Ethereum Client’i indirmeleri gerekecek. Güncelleme ile birlikte blok boyutu ikiye katlanacak ve EIP-1559 bloklarının sadece %50’sini dolduracak. Bu nedenle gaz limiti hedeflerinin (gas limit target) manuel bir şekilde güncel limitin iki katına çıkarılması gerekecek.

Bu değişiklikler yalnızca test ağını kapsamaktadır. Bu sebeple mainnet kullanıcılarının bir değişikliğe gitmeleri gerekmiyor. Test ağlarından olumlu sonuç alınması halinde Ethereum ekibi Londra’yı mainnet’e de getirecek. Fakat net bir tarih verilmedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish