“Bored Ape Yacht Club” eserleriyle ilgili şaşırtan bir olay yaşandı. Yaklaşık 300 bin dolar olan değeri olan bir NFT; sahibi tarafından yanlışlıkla sadece 3 bin dolara satıldı.

NFT dünyasında en prestijli koleksiyonlarından biri olan “Bored Ape Yacht Club” ürünlerinin alıcıları arasında Jimmy Fallon’dan Stephen Curry’ye kadar birçok ünlü isim bulunuyor. Koleksiyonun nadir parçalarından biri 2.7 milyon dolara satıldığı. Bu NFT’lerden biri ise uzun zaman unutulmayacak bir fiyatla yeni alıcısına gitti.

“Bored Ape Yacht Club” koleksiyonunda taban fiyat şu an 52 ETH, yaklaşık 210 bin dolar. Ancak bir kullanıcı sahibi olduğu ürünü yanlışlıkla, sadece 3 bin dolara satmak zorunda kaldı. Maxnaut adlı kullanıcısının tuşa yanlış basması nedeniyle, 75 ETH’ye satmak istediği “Bored Ape Yacht Club” NFT’sini 0.75 ETH’e satışa çıkardı.

“Bored Ape Yacht Club” koleksiyonunun çok değerli NFT’nin bu kadar ucuza satışa konması anında etki aldı. Ve koleksiyon parçası saniyeler içinde çok ucuza satıldı. Hatta alıcı işlemi hızlandırmak için 34 bin dolarlık da ek ücret ödedi. Belirli bir fiyatın altında listelenen NFT’ler otomatik ve hızlı almak üzere tasarlanmış bir bot tarafından tamamlandığı tespit edildi.

Konuyla ilgili olarak cnet.com’a konuşan anonim kullanıcı maxnaut kısa bir konsantrasyon kaybının kendisine 250 bin dolara mâl olduğunu şu sözlerle ifade etti; “Nasıl oldu bilmiyorum. Aslında çok basit. Konsantrasyon kaybı… Neredeyse her gün birçok ürünü alıyorum ve satışa koyuyorum. Bunu da yaparken çok dikkatli davranmadım. Hatamı fark ettiğimde anında ‘iptal’ tuşuna basmak istedim ama işlem tamamlanmıştı. 34 bin dolarlık gaz ücreti ödendi ve ben iptal’e basıncaya kadar işlem hızlı şekilde tamamlandı. Bu şekilde, bu hata bana 250 bin dolara mâl oldu”

Geleneksel finans dünyasında bu tür hatalara genelde şirketler tarafından zamanında müdahale edilerek önlenebiliyor. Fakat merkezsiz finansta bu tür hataların geri dönüşü olmuyor. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish