Florida’lı XRP yatırımcısı SEC’in açtığı dava üzerine yatırım yaptığı XRP’den 50 dolar zarara uğrayınca Ripple dava açtı.

Geçtiğimiz günlerde SEC 1.38 milyar dolarlık XRP’i kayıt dışı menkul kıymet olduğunu iddiasıyla Ripple’a dava açmıştı. Bu sebeple Floridalı yatırımcı Tyler Toomey, XRP yatırımında uğradığı zarardan Ripple’ı sorumlu tuttu. Ripple’ın XRP’nin yasa dışı olduğunu bildiği halde sattığı için suçlu olduğunu iddia eden Toomey, pazartesi günü suç duyurusunda bulundu.

Yatırımcı 24 Kasım tarihinde 97,80 dolar karşılığında aldığı 135 adet XRP’nin 33,1 adetini 7 Aralık’ta sattı. Elinde kalan 101.9 XRP’i ise 28,56 dolar karşılığında 0,0383 ETH dönüştürdü. Ancak %50’den fazla zarar eden yatırımcı 48.56 dolar kaybetti. Ripple’a açılan bu dava elbette 50 dolar için değil. Toplamda 100’den fazla yatırımcının yaşadığı mağduriyet 5 milyon doları geçiyor.

Farklı eyaletlerde ikamet eden yatırımcılar Ripple’ın menkul kıymet yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal ettiğini düşünüyor. İzlediği bu politika sebebiyle yatırımcılarını zarar soktuğunu iddia ettikleri için bu davayı açtıkları düşünülüyor. Ripple’ın dijital menkul kıymet satmaktan men edilmesi ve şirkete para cezası kesilmesi talep ediliyor.

tr_TRTurkish