Avrupa Birliği Komisyonu, Rusya’nın uluslararası finansal sistemle bağını koparmak için çeşitli önlemler alınacağını belirtti.

AB Komisyonu, Rusya’nın uluslararası ödemelerini engellemek için birçok Rus bankasının uluslararası ödeme ağı SWIFT’ten çıkaracağını duyurdu. Komisyonun yayınladığı açıklamaya göre; Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Kanada ve ABD liderleri iki ülke arasındaki bu anlaşmazlıkta Ukrayna’yı savunma konusuna değindi. Açıklamada;

“Rusya’dan hesap soracağız ve hepimiz bu anlaşmazlığın başkan Putin için stratejik bir başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayacağız.” dendi.

AB Komisyonu başkan Vladimir Putin’i Ukrayna’yı kuşatma konusunda kınarken aynı zamanda Rusya’nın uluslararası finansal sistemle bağını koparmak için çeşitli önlemler alınacağını belirtti.

Komisyon başkanı Ursula von der Leyen alınan bu karar doğrultusunda bir dizi Rus bankasının SWIFT ödeme sisteminden kaldırılması kararını açıkladı. Rus yetkililerine karşı 5 adet etkili önlem alınacağını da ekledi. 

Ayrıca AB Komisyonu Rusya’nın merkez bankası varlıklarını donduracak. Komisyon, alınacak bir başka önlemle ilgili ise şu açıklamada bulundu:

“Rus hükümetine bağlı zengin Rusların AB üyesi ülkelerin vatandaşı olmasına ve bu ülkelerin finansal sistemlerine erişmelerine izin veren altın pasaportlar olarak bilinen vatandaşlık satışını sınırlamaya yönelik gerekli önlemleri alacağız.”

Komisyonun açıkladığı son önlemde ise konuya ilişkin yanlış veya çarpıtılmış bilgilere ve diğer hibrit savaş biçimlerine karşı koordinasyonu artırma planı var.

Rus bankalarının uluslararası finansal SWIFT ağından men edilme riski olduğundan dolayı; kripto, varlıklı kişilerin bu yaptırımlardan kaçınmasının anahtarı olabileceği düşünülüyor. Quantum Economics kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan konuya dair şu ifadeleri kullandı;

“Eğer zengin kişiler hesaplarının yaptırımlar sebebiyle dondurulmasından endişeliyse varlıklarını Bitcoin’de tutmayı tercih edebilir.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish