Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Parlamentosu’nda İş Kanıtı’yla çalışan kripto paraların yasaklanması kuralının reddedilmişti. Ancak bu sefer yapılan oylamada olumsuz bir karar çıktı. Karara göre transferin yapıldığı anonim cüzdan bilgisini de borsalar sağlamak zorunda kalacak. Avrupa Parlamentosu uzun süredir tartışılan anonim cüzdanlara giden ve bu cüzdanlardan yapılan işlemleri hedef alan kurallar paketini onaylamış oldu.

Dün yapılan oylamada Ekonomi ve Para Politikaları Komitesi (ECON) ve Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi (LIBE), yapılacak değişiklikler lehine oy kullandılar. “Fon Transferi regülasyonları” adındaki değişiklikler paketine göre; genellikle borsalardan oluşan kripto para hizmet sağlayıcıları, işlemin yapıldığı cüzdanların bilgilerini almak, ilgili kurumlara bu bilgileri iletmekle sorumlu olacaklar.

Son Bir Oylama Yapılacak 

ABD medyasında yer alan haberlere göre oylamada 58 lehte, 52 aleyhte oy kullandı. 7 oy ise çekimser kaldı. Fonların Transferi Regülasyonu, son bir final oylamasıyla daha karara bağlanacak. Uzmanlar bu oylamada fazla bir direnç olmasını beklemediklerini belirtiyor. Bu oylamada da kabul edilmesi durumunda yasa tasarısı üçlü görüşmeler için Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’ne gidecek. Görüşmeler Nisan ayında yapılacak. 

Tüm bunlara rağmen Avrupa Birliği içindeki kurumların bu anlamda birbirleriyle olan kopuklukları göze çarpıyor. Kabul edilen kurallar paketine benzer bir paket AB Komisyonu ve AB Konseyi’nde de bulunuyor. Bu kurumlar ise kişisel bilgileri borsalardan istemiyorlar. Buradaki kurallarda, transferin yapıldığı cüzdan sağlayıcısından kullanıcıya kimlik bilgilerinin sorulması talep ediliyor. Borsalara, onlarla ilgisi olmayan cüzdanların sorumluluğu yüklenmiyor.

Bitcoin’de Düşüş

AB Parlamentosu oylamasından çıkan sonuç, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüş meydana getirdi. Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, 47 bin 600 dolardan 2 bin dolar düşüşle 45 bin 600 dolar seviyelerine kadar geri çekildi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish