AB menkul kıymet regülatörü, bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında açıklama yaptı. AB’nin menkul kıymet regülatörü ESMA, bitcoin ve kripto paraların riskli ve spekülatif olduğunu iddia etti.

17 Mart tarihinde Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Oteritesi bir rapor yayımladı. Raporda piyasalarındaki riskler, trendler ve zayıflıklar yer aldı. Bitcoin ve diğer kripto paraların üzerinde duran ESMA, fiyat rekorları kıran; ancak regüle edilmemiş tüm kripto varlıkların her yatırımcı için risk olduğunu ifade etti. Menkul kıymet piyasalarının şeffaf, etkin ve fonksiyonel bir şekilde işlemesi için kurulan ESMA; yatırımcı haklarını korumak ve finansal istikrarı sağlamak için çalışmalar yapmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, dün kripto paralarla ilgili ciddi kaygıları olduğunu ve tüm dünyada da bu kaygının söz konusu olduğunu açıklamıştı. Bugün de Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi kripto para alım-satımı yapan kişilerin tüm paralarını kaybedebileceklerini belirtti. Geçtiğimiz yılın eylül ayında Avrupa Komisyonu dijital varlıkların regüle edilmesini belirtmiş ve yasa teklifi sunmuştu. Bu nedenle Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi; henüz hiçbir kripto para alım-satım platformunun regüle edilmediğini hatırlattı.

Leave a comment

tr_TRTurkish