AB tarafından ay sonunda yayınlanacak olan kripto varlıklar yasa tasarısı basına sızdırıldı. Tasarı, dijital varlıkların ticaretini veya ihracını kapsayan her konuda bir dizi düzenleme öneriyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanı yaptığı açıklamalarla AB’nin kripto para tasarının yolda olduğunun mesajını vermişti. Bugün basına düşen bir haberde bu tasarının taslağının sızdırıldığı bilgisi verildi.

AB tarafından hazırlanan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) Mevzuatı’nın, Avrupa Finansal Enstrümanların Düzenlenmesi Mevzuatı (MiFID) ile benzer bir çizgide olduğu görülüyor. Bu durum Avrupa Birliği’ nin kripto varlıkları geleneksel finansal enstrümanlar ile aynı şekilde değerlendireceği şeklinde yorumlanabilir.

AB Girişimci Dostu Bir Ekosistem Hayal Ediyor

Avrupa Komisyonu kripto varlıklar yasa tasarısında girişimci dostu olmayı planladığını dile getirdi. Önerilen bu tasarı yürürlüğe girerse sadece şirketleri değil kripto para platformlarını da doğrudan etkileyebileceği düşünülüyor. Tasarı yürürlüğe geçtiği takdirde kullanıcılar yatırımlarına dair detaylı bilgi almakla kalmayıp etik değerlere uygun ve dürüst bir şekilde hizmet alabilecekler.

Dijital para üreticileri, yasal düzenlemelere uygun bir şekilde whitepaperları paylaşmak için  için şeffaf bir politika yolu izlemeleri gerekebilir. Bu sayede yatırımcılar kendilerini her zaman daha güvende hissedebilecekler.

Dijital paralara ait whitepaperlar yayınlanmadan önce resmi olarak onaylanmak zorunda değiller. Fakat halihazırda yayınlanmış olan raporlar yetkililer tarafından denetlenebilecek. Böylece whitepaper yayımlamış şirketlere yetkililer yaptırım uygulayabilecek.

Bu yasa tasarısından geçtikten sonra müşterilere sunulan hizmetlerin güvenilir olduğuna dair kanıt sunmak zorunda olan şirketler, yetkililere de sermayelerinin ve rezervlerinin yeterli olduğunu kanıtlamak zorunda kalacaklar. Denetleme sürecinin sadece uluslararası sistemde değil Avrupa Bankacılık Otoritesi tarafından da yapılması önerilmiştir. Bu nedenle üreticiler güvenilir olduklarını her iki otoriteye de kanıtlamakla yükümlü olacaklardır.

Dijital Para Üreticilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan tasarı elektronik para tokenı üreticilerini de yakından ilgilendirmekte. Komisyon elektronik para tokenlarını “sabitkoin” olarak tanımlamaktadır. Bu nedenle e- para üretebilmek için “elektronik para kuruşu” olarak kayıt yaptırmaları gerekecek.

  • Sabitkoin kullanıcıları istedikleri zaman elindeki parayı itibari paraya dönüştürebilecekler.
  • Sabitkoin üreticileri, kullanıcılarına “faiz getirisi sunamayacak”.
  • Sabitkoinler geleneksel itibari para birimlerine rakip olabilecekleri için bu şirketlere daha katı kontroller uygulanacak.
  • Sabitkoin üreticileri; Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin kuracağı bir kurul tarafından denetlenecek.

Leave a comment

tr_TRTurkish