ABD Adalet Bakanlığı 2016 yılında kripto para borsası Bitfinex’ten çalınan 3.6 milyar dolar Bitcoin’i ele geçirdiğini açıkladı. 

ABD Adalet Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamaya göre; çalınan Bitcoin’leri aklama iddiası ile bir çift gözaltına alındı. Şüpheli kişiler, Ilyan Lichtenstein ve eşi Heather Morgan, salı günü ön mahkeme duruşmasında ifade verecek. İkili Bitfinex’ten 119 bin 754 BTC çalmakla suçlanıyor.

6 yıl önce çalınan Bitcoin’lerin geçtiğimiz haftaki hareketi piyasada paniğe sebep olmuştu. BTC’ler toplamda 21 ayrı işlemde taşınmıştı.

Bitfinex’ten Açıklama Geldi

Bitfinex’in resmi web sitesi üzerinden yayımlanan açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“ABD Adalet Bakanlığı’nın Ağustos 2016’daki güvenlik ihlal sırasında çalınan Bitcoin’lerin önemli bir bölümünün geri alındığını duyurmasından memnunuz. Soruşturma başladığından beri bakanlıkla yakın işbirliği içindeyiz ve buna devam edeceğiz.”

Açıklamanın devamında ise; Bitfinex’in bakanlıkla birlikte çalışarak çalınan BTC’lerin iadesi konusunda uygun yasal süreçlerin izleneceği belirtildi. Bitcoin’lerin iadesi durumunda 18 ay içinde yüzde 80’lik bölümü, ödenmemiş UNUS SED LEO token’larını geri almak ve yakmak için kullanacak.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish