Bloomberg’in haberine göre ABD Adalet Bakanlığı; kripto para sektörünün en büyük sabitkoin’i olan USDT’nin üreticisi Tether ve şirketin yöneticileri hakkında inceleme yürütüyor.

Konu hakkında birinci elden bilgi sahibi olup anonim kalmayı tercih eden kaynağın verdiği bilgilere göre; ABD ’deki federal savcılar; Tether yöneticilerinin yıllar önce banka işlemlerinde sahtekarlık yapıp yapmadığına dair bir inceleme başlattı.

İncelemede, Tether’ın geçmişte yaptığı finans işlemlerinin kripto paralar ile bağlantılı olup olmadığı ve bankalardan gizli tutulup tutulmadığı araştırılıyor. Federal savcıların Tether hakkında 2018’den beri bilgi topladığı; şirkete karşı dava açılıp açılmayacağı konusunda da henüz karara varılmadı. Yaklaşık 62 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan ve Amerikan dolarına; 1:1 oranında sabitlenmiş olan USDT, sabitkoin’ler arasında lider. 

New York Başsavcılığı tarafından 850 milyon dolarlık mali kayıp şüphesi ile soruşturulan iFinex; şubat ayında başsavcılık ofisinin iddialarını cevapsız bıraktı. Vardıkları anlaşma da 18.5 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Başsavcılık, Tether’ın bazı para transferlerini bloke ettiği gerekçesiyle 2017’de dava açmıştı. Ancak kısa süre sonra davadan vazgeçti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish