ABD’deki yıllık enflasyon rakamları dün açıklandı. Rakamlar beklendiği gibi %7.9 ile yine bir rekor kırdı. Verilerin açıklanmasının ardından Bitcoin sert şekilde 40 bin doların üzerine çıkan bir fiyat hareketi yaptı. Fakat kısa  sürede yeniden 39 bin doların altına düştü. 

ABD’de merakla beklenen Şubat ayı enflasyon rakamları dün açıklandı. Yüzde 7.9’luk enflasyon ile 1982 yılından bu yana yaşanan en büyük enflasyon rakamına ulaşıldı. Aylık bazdaki enflasyon ise yüzde 0.8. Uzmanlara göre; Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam etmesi durumunda hem enerji ürünleri hem de gıda fiyatlarında artış gözlemlenmeye devam edecek.

Enflasyon verilerinin açıklandığı dönemlerde sert hareketler yapan kripto paralarda; yine kısa vadede yükseliş ve ardından düşüş geldi. Bitcoin, rakamların açıklanmasıyla 40 bin doların üzerine çıkmasının ardından dakikalar içinde yeniden düşerek 39 bin doların altına indi.

ABD’de enflasyon rakamlarının açıklanmasından 1 saat önce Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) faiz kararını duyurdu. Uzmanların beklediği gibi ECB faiz artırmadı.

ECB’nin kripto para karşıtlığıyla bilinen başkanı Christine Lagarde da değerlendirme yaptı. Açıklamasında; AB’nin varlık alım programını süratle azaltacağını belirtti. Aynı zamanda AB’nin merkez bankası dijital parası yani CBDC programına da değinen Lagarde, “CBDC programının hızlandırılmasını destekliyorum” dedi.

Putin’den ABD’ye Mesaj

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD’deki enflasyona sessiz kalmadı. ABD’nin kendilerine uyguladığı petrol alım yasağı sorusuna cevap veren Putin şu ifadelere yer verdi;

“Oradaki enflasyon her geçen gün artıyor. Bize düşmanca davranan ülkelere karşı enerji konusundaki yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Aslında bunu yapmamız şaşırtıcı.”

Gözler Mart Ayındaki Fed Toplantısının Üzerinde

Enflasyonun rekor seviyede gelmesi durumunda ise Fed’in Mart ayında yapacağı faiz toplantısı önem kazanacak. Rusya-Ukrayna savaşından dolayı ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını erteleyebileceği ya da beklenenden çok daha az bir oranda faiz artırabileceği iddia ediliyordu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish