Biden yönetimi gelir artırımı için Senato’dan geçen; kripto para yasasının ardından yeni bir teklif ise Hazine Bakanlığı’ndan geldi.

Roll Call haberine göre Biden yönetimi, geçtiğimiz haftalarda Senato’dan geçen ;1 trilyon dolarlık altyapı paketindeki kripto para yasasının ardından; kripto para işlemlerinden vergi alınmasına yönelik daha fazla kural getirilmesini talep ediyor.

Haber kaynağının aktardığı bilgiye göre, kripto para borsalarının yabancı hesap sahiplerinin bilgilerini raporlaması; böylece ABD’nin küresel ortaklarıyla bu bilgileri paylaşması da planlanıyor. Bu teklif içerisinde  Hazine Bakanlığı’nın gelirleri artırma teklifi  de bulunuyor. ABD dışında dijital para işlemleri yapan ABD vatandaşlar,  ABD içindeki yabancıların bilgileriyle değiş tokuş yapmasını hedefleniyor. Bu sayede vergi uyumluluğunu daha katı kurallarla sağlamayı plânlıyor.

Daha önce geçen kanun teklifinde, başta kripto para borsaları ve diğer kripto para değişimi sağlayan yerlerin; Broker tanımını içine alarak, sermaye kazanç ve kayıplarını ABD Maliye Bakanlığı’na (IRS) vermeleri zorunlu kılınıyordu.

Şimdi ise Hazine Bakanlığı; ABD dışından gelip ülkede kripto para alım ve satımı için yasal bir iş yapısı oluşturan işletmelerin; hak sahiplerinin raporlama gereksinimlerini şart koşuyor.

ABD kanunları göre geleneksel finans şirketlerinde en az %25 hisseye sahip; veya yönetimde kontrolü sahibi olan hak sahipleri, finansal şirketleriyle ilgili bilgi sağlamak zorunda olacaklar.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish