ABD Hazine Bakanlığa bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Rusya merkezli kripto para madenciliği şirketi BitRiver’ı ve 10 yan kuruluşunu yaptırım listesine ekledi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

 “Bu şirketler, sanal para madenciliği için uluslararası çapta yer sağlanan geniş sunucu çiftlikleri işleterek Rusya’nın doğal kaynaklarından para kazanmasına yardım ediyor. ABD, ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir varlığın Putin rejimine uygulanan yaptırımların etkisini hafifletmek amacıyla bir mekanizma haline gelmemesini sağlamaya kararlıdır.” 

2017’den beri faaliyet gösteren BitRiver internet sitesine göre; 300 Megawatt’tan fazla kapasiteye sahip. Bu da şirketin yaklaşık 100 bin madencilik cihazı çalıştırabileceği anlamına gelmekte.

Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yayımladığı raporda, Rusya ve İran gibi ülkelerin yaptırımları delmek için kripto para madenciliğini kullanabileceklerini savundu. IMF, bu konuda ABD ve Birleşik Krallık’la birlikte diğer ülkelerde bulunan şirketleri, Rusya’nın yaptırımları delme girişimlerine karşı ihtiyatlı olmaya çağırdı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish