ABD Kongresi’nin radarında bir kez daha kripto madenciliği sektörü var. Çin’in çevresel etkenleri sebep göstererek yasakladığı kripto para madenciliği ABD’ye göç etti. Bu nedenle Kongre para madenciliğinin çevreye olan etkilerinin de konuşulacağı bir toplantı yapılacağını belirtti. New York eyaletinde artan madencilik operasyonları ise toplantı sebebi olarak gösteriliyor.

Mayıs ayında Çin’de gelen yasak, büyük madencilik şirketlerinin başka ülkelere göçüne neden oldu. Kazakistan, Rusya ve ABD’ye gerçekleşen göçten en etkili ve sektörün geliştiği ülke ise ABD oldu. ABD hash oranlarında da zirve ülke konumunda bulunmaktadır. 

ABD medyasından Block’un haberine göre; Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi’nin alt komitesi olan Gözetim ve Soruşturma Grubu; kripto paraların enerji kullanımını anlatabilecek bir uzman listesi oluşturmaya çalışıyor. Toplantının zamanı ve katılacak kişiler hakkında bilgi verilmemekle birlikte toplantının bu ay sonunda yapılacağı belirtildi. Alt-komitenin konuyla ilgili hazırlıklarında toplantı sebebi olarak New York eyaletindeki gelişmelerin gösterildiği iddia ediliyor.

Son dönemde New York’un bazı madencilik şirketlerinin, eskimiş güç şebekelerini kullanması medya ve politikacıların dikkatini çekmişti. Komitenin ise bölgedeki madencilik oranının artmasıyla ilgili endişelerinin olduğu belirtti. Teksas ve Wyoming eyaletlerinde sektörün çok daha gelişmiş yapısına karşılık New York’un daha çok konuşulması dikkat çekmektedir.

Ekim ayında 70’den fazla çevre koruma grubu; Meclis ve Senato’ya kripto para madencilik operasyonlarının araştırılması konusunda birçok mektup göndermişlerdi. Aralık ayında ise kripto paralara karşı sert duruşu ile bilinen senatör Elizabeth Warren; New York bölgesindeki önemli madencilik operatörlerinden biri olan Greeenidge şirketine bir mektup göndermişti. Bu mektuptan kısa süre sonra ise New York Times’da madencilik eleştirisinin yapıldığı bazı yazılar yayımlandı. Greenidge şirketinin açıklamalarına göre, firma madencilik operasyonları için çok az karbon kaynaklı enerji kullanıyor. Bilgilerde ayrıca New York’taki madencilik şirketinin elektrik enerjisi için de doğal gaz kullandığı belirtiliyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish