Ukrayna’nın kripto para borsalarına “Rus vatandaşlarını engelleyin” çağrısında bulunmasının ardından, ABD de Rusların kripto para kullanımına yönelebileceği konusunda borsalara uyarı geçti.

Kripto para tartışmaları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Batı’nın uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlar ile yeniden gündeme geldi. Özellikle Ukrayna’ya milyonlarca dolarlık yardımın Bitcoin ve Ethereum ile yapılması kripto paraların önemini gözler önüne serdi.

Ukraynalılar, kripto paraların önemini anlayarak birçok borsadan Rusya merkezli hesapların kapatılmasını istedi. Benzer bir mesaj da Biden yönetiminden geldi.

Bloomberg’in yaptığı haberden alınan bilgiye göre; Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlardan kaçmak isteyen Rus yatırımcıların kripto para kullanımına karşı borsaları uyardı. Ayrıca yardım da istedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri ise konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadılar.

Haberde aynı zamanda, Amerikalı yetkililerin tüm Rus kullanıcıların değil, sadece yaptırım uygulanan ve hukuki anlamda sorun yaşayanlar konusunda kontrol sistemi uygulamasını istedikleri belirtiliyor.

İsmini vermek istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi ise Rusya’da ABD dolarının kripto paralardan çok daha fazla kullanıldığını ifade ediyor. Fakat ekonomik yaptırımları atlatmak isteyen Rusların kripto para kullanımına karşı da, Amerikan otoritelerinin sert ve agresif davranmaya devam edeceğini belirtti.

Birkaç gün önce ise bazı Rus bankaları dünya çapındaki finans kurumlarını birbirine bağlayan SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkarılmıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish