ABD Hazine Bakanı, kripto paralarla ilişkili kişisel cüzdanların kontrolünü sağlama girişimlerine hız kesmeden devam ediyor. 

Amerikan basınında yapılan haberlere göre hazine bakanı Steven Mnuchin, kripto paralarla ilgili yeni bir yasa tasarısıyla geliyor. Söz konusu yasa tasarısı kripto için hizmet sağlayan ve etkileşime giren tüm cüzdanlar için “işlem raporu kuralı” üzerinde çalışıyor. Sözü geçen bu kuralların bugün açıklanabileceği söylenirken yasa teklifi ya da geçici kural olabileceği de ayrıca belirtildi. Geçici kural olarak ele alınırsa direkt olarak hayata geçecek, lakin yasa tasarısı teklifi önerisi olursa var olan kanundan değişime girilmesini sağlayacak.

Eğer bu kural yürürlüğe geçerse şirketten kişiye ya da kişinin cüzdanından şirkete bir işlem sağlanırsa “para işlem raporu” sunması gerekecek. Mali Suçları Araştırma Ağı (FinCEN) kanununa göre, regüle edilmiş finansal kurumlar, bir kişinin yaptığı/onun adına yapılan ve günde 10 bin doları aşan, bir veya daha fazla para işlemini raporlamak zorunda.

Geçtiğimiz ay ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in kripto para cüzdanlarıyla ilgili kanun tasarısı hazırladığı iddialarının üzerine gelmesi Jeo Biden’nın dijital varlıklara sıcak bakmadığı iddialarını da güçlendirdi. Aynı zamanda Coinbase borsasının CEO’su Brian Armstrong kişisel cüzdanlarla ilgili bir düzenlemenin hazırlandığına ilişkin açıklaması da gerçekleşmiş oldu.

Bu durumun düşünülenin aksine kripto para dünyası tarafından olumlu karşılanabileceği de tahminler arasında. Örneğin Joshua Lim konuyla ilgili insanlar bu yapılandırmanın fiyat üzerinde anlamlı bir etkisi olabileceğini gözden kaçırdıklarını iddia etti.

Kripto para dünyasına göre düzenlemelerin uzun vadeli bir etkisi de olmayabilir şeklinde. Serbest yatırım ve emeklilik fonlarına sahip kişilerin bu haberleri çok önemsemeden fonlarını kişisel cüzdanlarında tutabilirler. Bu sebepten dolayı bir düşüş yaşanırsa kurumsal firmalar tarafından satın alınacağı düşünüyor.

tr_TRTurkish