ABD Gelir İdaresi (IRS), kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin yeni bir program başlattı. Uygulanacak yeni programa “Saklı Hazine Operasyonu” adı verildi.

IRS’ın Dolandırıcılık Yürütme Departmanı başkanı olan Damon Rowe Federal Barolar Birliği sanal vergi konferansında açıklama yaptı. İlk hedefi IRS’e bildirilmemiş kripto paraların gelirleri olacak. Saklı Hazine adı verilen operasyon, ABD Gelir İdaresi IRS’in sivil ve suç birimlerinin ortak bir uygulaması olarak yapılmaktadır. Kripto para kullanan ve vergi ödemeyen kişileri tespit etmek için blokzinciri eğitimi verilmektedir. Bu çalışanlar “gelişmekte olan tehditleri azaltma takımı” adı altında toplanacaklar.

IRS çalışanları, Avrupa Birliği Kanun Gücü (Europol) yetkilileriyle aynı konu üzerinde birlikte çalışacaklarını açıkladı. IRS Baş Hukuk Müşaviri ve Ulusal Dolandırıcılık Danışmanı Carolyn Schenck; dolandırıcılık için gereken sahte imzaları, blokzinciri analitik firmaları ve özel kontratlarla satış işleri yapan firmaların birlikte çalıştıklarını söyledi.

Schenck bu çalışmaları IRS’e bildirilmesi gereken 10 bin dolarlık tutarın altında işlem yapan fonları gizlemek için kullanılan paravan şirketleri kapsadığını belirtti.

tr_TRTurkish