ABD’de artık ödeme işlemleri için blockchain ağı veya stablecoin kullanılabilecek! ABD’nin en büyük regülatörü OCC, bankaların değişen ekonomik koşullara uyum sağlaması gerektiğini bu sebeple teknolojiye uyumlu işlemlerin önemli olduğunu söyledi. Bu gelişme ile ABD kripto paralar konusunda çok büyük bir adım atmış oldu.

Office of the Comptroller of the Currency (OCC), 4 Ocak tarihli duyuruda federal bankaların INVN adı verilen bağımsız node doğrulayıcı ağlarını yani blokzinciri veya stablecoinleri kullanabileceklerini açıkladı. Buna göre sadece bankaların dağıtılmış defter teknolojisi (distributed ledger) gibi teknolojilerine ek olarak stablecoin kullanımına izin verilmesi kripto paraların da önünü açan adım oldu.

OCC tarafından yapılan açıklama üzerine, bankalar bağımsız node doğrulayıcı (INVN) üzerinden ağın sunduğu tüm sistemleri ve stablecoinleri kullanarak bankacılık faaliyetleri gerçekleştirebilecek. Ayrıca, stablecoinlerin kullanıcılar için çok avantaj sağladığını bu nedenle küresel çapta stablecoin talebinin artış gösterdiği belirtildi.

OCC’nin yaptığı açıklamada iki teknolojinin de artı ve eksilerine yer verilmiş. Açıklamada avantaj olarak ödeme faaliyetlerinin kolaylaşması, nodelar aracılığıyla daha fazla para transferinin onaylanabilmesi ve gereksiz işlem verilerinin sisteme yüklenmesine engel olması sunuldu. Öte yandan operasyonel risklerin olabileceğini belirten OCC, stablecoin ile yapılacak ödemelerin likidite veya dolandırıcılık risklerinin olduğunu söyledi. Bu sebeple, INVN altyapısını kullanacak olan bankalar bu riskler hakkında bilgi sahibi olmalı ve ona göre bir önlem almaları gerektiğini belirtti

Twitter’da Nuggets News CEO’su Alex Saunders, gibi isimler OCC’nin yaptığı bu açıklamadan sonra piyasada büyük bir hareketlenme olabileceğini söyledi. Saunders, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının bu gelişmeden olumlu etkilenebileceğini belirtti.

tr_TRTurkish