ABD başkanı Joe Biden’ın mart sonunda açıkladığı altyapı paketiyle ilgili iki parti senatörleri anlaşmaya vardı.

ABD’de özellikle köprüler, yollar, internet erişimi, havalimanları gibi altyapı projeleri için harcanacağı düşünülen 1 trilyon dolarlık fona kripto para vergilerinden de destek alınması planlanıyor. Kongre’de borsalar ve diğer platformlara yeni regülasyon kuralları getirilerecek. Böylece yatırımcıların işlemlerinin öğrenilerek 28 milyar dolar vergi toplanacak.

CoinDesk’in haberine göre, yasa tasarısında herhangi bir broker bir dijital varlığı transfer etmesi durumunda, bunu raporlamak zorunda kalacak. Bu taslak, dijital varlıkları kriptografik olarak ve güvenli şekilde dağıtılmış deftere kaydedecek. Bu tasarı ile herhangi bir dijital varlığı temsil eden değer olarak tanımlarken; broker terimi de merkezi olmayan borsalar ve kişiden kişiye (P2P) piyasaları dahil etmiş oldu.

Tasarıda, işletmeler 10 bin doların üzerindeki nakit ödemelerin resmi kanallara bildirilmesi kanununa dijital varlıkların da eklendiği bilgisi verildi. Tasarısının kabul edilmesi durumunda, altyapı paketine kripto para vergilerinden 28 milyar dolar katkı geleceği belirtildi. Kripto para vergi kurallarının yanında; koronavirüs fonları, yakıt satışları ve açık artırmaların da olduğu 14 vergi toplama kategorisi var.

Blockchain Association üst yöneticisi Kristin Smith kanun teklifini şu yorumda bulundu; “Bu yazılanlardan benim tercüme ettiğim anlam, yazılım cüzdanı geliştiricileri, donanım cüzdanı üreticileri, multisig servis sağlayıcıları; likidite sağlayıcıları, DAO token sahipleri ve hatta potansiyel olarak madencilerin bile bu uygulamaya dahil edilebileceğidir.”

1 trilyon dolarlık altyapı harcamaları; temiz ve atık su projeleri, demiryolları, internet servisleri gibi harcamaları içeriyor. ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, kanun teklifi için çalışan ekibini övdü.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish