ABD Finansal Piyasalar Çalışma Grubu (PWG), sabit koinlerin federal yasaların kapsamına dahil edilmesi için Kongre’ye çağrıda bulundu.

Federal Piyasalar Çalışma Grubu; sabit koinlerin kullanımının ödeme sisteminde aksaklıklara ve yol açabileceğini açıkladı. Hazine Bakanı, Fed Başkanı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı’nın yer aldığı Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, yayımlanan sabit koin raporunda Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve OCC ile birlikte çalıştı.

PWC, kaygıların giderilmesi adına sabit koin ihraççılarının mevduat kabul eden sigortalı kurumlarla aynı statüde konumlandırılmasını; dijital cüzdan yordamıyla saklama hizmeti veren hizmet sağlayıcılarının federal düzeyde denetlenmesini ve sabit koin ihraççılarının ticari kuruluşlarla kurabileceği bağlantılara kısıtlama getirilmesini öneriyor.

Farklı sabit koinlerin menkul kıymet, emtia ve/veya türev olarak nitelendirilebileceği ve bu sabit koinlerin doğrudan SEC’nin veya CFTC’nin denetimine tabi tutulabileceği ifade edildi. Hazine Bakanlığı, Fed, SEC ve CFTC; Kongre’nin sabit koinleri regüle etmek için girişimde bulunmazsa Federal İstikrar Gözetim Konseyinin (FSOC) müdahil olmasını istiyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish