ABD Senatosunda görüşülmesi beklenen trilyon dolarlık altyapı paketiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Geçen hafta önerilen pakette ki kripto paraların vergilendirilmesi başlığına da itiraz edildi.

 

Demokrat senatör Ron Wyden; “Bu teknolojinin nasıl çalıştığı hala anlaşılamadı.” şeklinde tepki gösterdi. Wyden, büyük tartışmaların yaşandığı altyapı paketinde kripto paraların vergilendirilmesi konusuyla ilgili eleştirilerde bulundu.

Twitter hesabından konuyla ilgili şu şekilde açıklama yaptı: “Amerikalıların, kripto paralar vasıtasıyla vergi ödemek istememesi, çözülmesi gereken ciddi bir sorundur. İki partili bu altyapı paketinin içinde olan bu “Cumhuriyetçi teklif”, sorunu çözmekten hala çok uzaktır. Bu kurallar internete engel getirmenin yanı sıra teknolojinin nasıl çalıştığını hala anlamadan yazılmıştır.”

Amerikan medyasına göre; taslak metnin çok geniş olduğu ve Washington’daki bazı lobi gruplarının da metinde değişiklikler yapılması için baskı yapılıyor. Bilindiği üzere paket; yollar, köprüler, barajlar, demiryolları ve internet altyapısı gibi geliştirmeler için önerilmiştir.

Trilyon dolarlık altyapı paketinde, kripto para borsalarının da kullanıcıların işlemlerini rapor etmesi talep ediliyor. ABD devleti bu kanun üzerinden; altyapı paketi için sadece kripto paralardan toplanılacak vergilerle 28 milyar dolar elde etmeyi planlıyor. Ayrıca uzmanlar, paketin senatodan geçmesinin çok zor olduğunu bu nedenle şiddetli tartışmaların yaşanabileceğini belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish