ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC); Türkiye’de bulunup El-Kaide’ye finansal aracılık yapan bir Suriye vatandaşının Bitcoin adresini kara listeye aldı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi; El-Kaide ve Heyet Tahrir Şam için fonlama sağlayan ve internetten militan topladığı düşünülen bir grup kişiye yaptırım uygulanmaya başladı.

OFAC’ın yaptığı açıklamaya göre El-Kaide; Suriye’de savaşan mücahitlere maddi destekte bulunabilmek için Gaziantep’teki Hasan Al-Shaban adlı bir Suriye vatandaşının banka hesaplarını kullanmakta. Al-Shaban’ın hesap hareketliliği Türkiye dışında Batı Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’yı da kapsıyor.

Listedeki diğer bir isim ise Tacikistan vatandaşı Farrukh Furkatovitch Fayzimatov ile ona ait olduğu saptanan Bitcoin adresi oldu. Fayzimatov’un Heyet Tahrir Şam adına bağış ve militan toplayabilmek için sosyal medyayı kullandığı belirtildi. 26 yaşında olan Fayzimatov; Heyet Tahrir Şam’a motosiklet gibi çeşitli araçlar gönderebilmek için bağış kampanyaları düzenlediğini vurguladı.

Blockchain verilerine göre Fayzimatov’a ait olan Bitcoin adresinde toplamda 24 işlemde yapılmış; ve toplamda 0,24926 BTC alan adresin şu anda bakiyesi boş durumda. Hazine Bakanlığı, bunun gibi amaçlarla kripto para işlemi yapan adresleri; yaptırım listesine almaya 2018 yılında başladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish