Dünya genelinde kripto paralar ile ilgili bir yasal düzenleme olmaması kripto para sahipleri için tedirgin ediyor. Ancak kripto para borsaları ve devletler kişilerin varlıklarını koruyabilmeleri için gerekli yaptırımlardan kaçınmıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, ikisi ABD merkezli olan 3 farklı kripto para borsası müşterilerinin kripto paralarını çalan iki Rus vatandaşına yaptırım uyguladı.

Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada; Danil Potekhin ve Dmitrii Karasavidi, 2017 ve 2018 yıllarında müşterilerin kullanıcı bilgilerini ele geçirebilmek için gerçek izlenimi verdikleri sahte web siteleri kullanarak borsaları taklit ettiler.  Kullanıcı bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, elde ettikleri bilgileri müşterilerin borsalardaki hesaplarına erişebilmek ve kripto paralarını çalabilmek için kullandılar.

Ortaya atılan iddiaya göre, sanıkların çaldıkları paraları başka borsalarda sahte hesaplar kullanarak akladıkları söylendi.  Kullanılan bu borsaların hangileri olduğu açıklanmadı. Dolandırıcıların ele geçirdikleri kripto paraların fiyatını daha yükseltebilmek için manipülasyon yaptıkları da kaydedildi.  Yaşanan bu dolandırıcılık olayı sonrasında gizli servis, hırsızların çaldığı milyonlarca kripto parayı ele geçirdi.

Leave a comment

tr_TRTurkish