Üç ABD senatörü El Salvador’dan kaynaklanabilecek riskleri azaltmak için bir yasa tasarısı sundu. Raporda; El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesinin iç işleyişi detaylandırılıyor.

16 Şubat’ta sunulan yasa tasarısının amacının, ABD finansal sistemine yönelik riskleri azaltmak olduğu belirtildi. Yasa tasarısını sunan senatörler; Jim Risch, Bill Cassidy ve Bob Menendez. Senatör Jim Risch hazırladığı raporda şu açıklamalarda bulundu;

“ABD’nin ticaret ortağı olan El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsemesi, ekonomik istikrar ve finansal bütünlük hakkında endişe uyandırıyor.”

Senatör Cassidy ise El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin kara para aklama kartellerine imkan sağladığını belirtti. Yasa tasarısı yürürlüğe girerse El Salvador’dan 60 gün içinde, siber güvenlik ve finansal istikrara ilişkin rapor vermesi istenecek.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele yasa tasarısına tepki gösterdi. Bukele Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

“Egemen ve bağımsız bir ulus üzerinde yargı yetkiniz yok. Biz sizin koloniniz, arka ya da ön bahçeniz değiliz.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish