3 Kasım’da gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerini tüm dünya dikkatle takip etti. Seçimlerin yansıması dünya genelinde pek çok alanda olduğu için Bitcoin üzerinde de hissedildi.

Her ne kadar Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto paranın en önemli özelliklerinden biri merkeziyetsiz olmaları olsa da dünyadaki gelişmelerden etkilenmesi kaçınılmaz. Son aylarda yukarı yönlü bir fiyat eğrisi gören Bitcoin’in dünyadaki gelişmelerden etkilendiği görülmektedir. Koronavirüs pandemisinin etkisi ile dünya genelinde geleneksel finans piyasaları derinden etkilenmişti. Bu dalgalanma ise kripto para sektörüne olumlu yansıdı.

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin geleneksel piyasalarda olduğu kadar kripto paralar üzerindeki etkisi de merakla takip edildi.

ABD’nin 46. seçilmiş başkanı Joe Biden, resmi kabul konuşmasının hemen ardından kendi ekibini kurmak için çalışmalara başladı. Yeni ekibe finans uzmanı olarak dahil olan ismin ise Bitcoin dostu bir kişi olması, kripto piyasası tarafından sevinçle karşılandı.

Barack Obama döneminde 2009-2014 arasında Emtia Vadlie İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanlığı görevini yürüten Gary Gensler, Bitcoin yanlısı fikirleri ile tanınıyor. Gensler, kripto para birimlerinin gelişmesi için yatırımcıları piyasa manipülasyonlarından koruyacak yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu savunuyor. Aynı zamanda MIT Media LAb Dijital Para Birimi Girişimi’nde kıdemli danışman olarak görev yapan Gensler’in yeni görevi kripto para yanlısı kesim tarafından sevinçle karşılandı.

ABD için başlayan yeni dönemin piyasalar üzerinde nasıl etkili olacağı ise tüm dünya için bir merak konusu.

tr_TRTurkish