ABD’de 10.000 dolar ve üstü tüm kripto para işlemlerinin illegal eylemlerin önüne geçmek için Vergi Dairesi (IRS)’e bildirilmesini talep ediyor

Perşembe günü ABD Hazine Bakanlığı, vergi uyumluluğu ile ilgili hazırlandıkları öneri listesi yayınladı. Öneriler arasında; kripto para işlemlerinin daha yakından takip edilmesini sağlayacak madde yer alıyordu. Buna göre kripto para işlemlerinin IRS’e bildirilmesi isteniyor.

Hazine Bakanlığı, nakit işlemlerinde olduğu gibi adil piyasa değeri 10.000 doları aşan işlemlerin de Vergi Dairesine bildirilmesini talep ediyor. Bu uygulamanın, alım-satım hizmeti veren kriptopara şirketlerini etkileyeceği düşünülüyor. Bakanlık, 2 trilyon dolar değeri aşmış kriptopara işlemlerin vergi kaçakçılığı dahil olmak üzere; illegal işlemlerin incelenmesini istiyor. İncelemeler doğrultusunda yapılan tespitlerin ciddi problemlerin önüne geçeceğini düşünüyor.

Vergi Dairesi, 2020 yılı için hazırlanmış Form 1040 adlı vergi formunda; vatandaşlara neden kripto paralar ile yatırım yapmadıklarını sordu. 2023’ten itibaren yeni vergi bildirimiyle ilgili standartlara uyum prosedürünün yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish