Amerika’da bankaları denetleyen Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC), ulusal bankaların müşterileri adına kripto para tutmalarına olumlu bir yaklaşım sergilemeye başladı.  Bu yaklaşım sektörde büyük bir coşkuyla karşılandı. OCC geçen ay kripto paralar ve dijital varlıklara yönelik eylemleri dahil olmak üzere bankaların dijital faaliyetleri konusunda halktan görüş isteminde bulunmuştu, talepte son tarih 3 Ağustos olarak belirlenmişti. Yaklaşık olarak 1,5 ay sonra bankalara kripto para saklama onayı çıktı. OCC tarafından yazılan konu hakkındaki açıklayıcı mektupta, “OCC, finansal piyasalar giderek daha teknolojik bir hale geldikçe bankalar ve diğer hizmet sağlayıcıların müşterileri adına geleneksel hizmetler sunmak üzere yeni teknolojilerden ve yenilikçi yollardan yararlanmaları için artan bir ihtiyaç olacağını kabul ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Para Birimi Kontrol Ofisi, başında Brian Brooks yer alıyor. Brooks; göreve iki aydan daha kısa bir süre önce başladı, daha önceden kurum kripto para borsası Coinbase’in hukuk işlerinin sorumlusuydu. Brooks, bu gelişme konusunda, “Emanet kasalarından sanal kasalara kadar bankaların bugün müşterilerinin finansal hizmet ihtiyaçlarının tamamını karşılayabilmelerini sağlamamız gerekiyor.” dedi.

ABD’de son zamanlarda bankacılık sektörü ve kripto paraların bağ kurması anlamında önemli gelişmeler yaşanıyordu. Örnek vermek gerekirse; bankacılık devi JPMorgan, Coinbase ev Gemini borsalarıyla beraber kripto para borsalarına bankacılık hizmetleri vermeye başladı.  Sadece kripto para saklama hizmet değil, bankalar verilen onay kapsamında staking hizmetleri de sunabilirler. Yayınlanan basın bülteninde kripto para saklama hizmetlerinin pasif olarak kripto para anahtarları tutmanın ötesinde geçebileceği dile getirildi.

Neler Söylendi?

Blockchain alanın önde gelen isimlerinden biri olan Türk bilgisayar bilimci Emin Gün Sirer, “Bankalar artık kripto para saklama hizmeti sunabilirler. Bu büyük bir olay.” dedi. Kripto para sektörünün önde gelen isimleri, gelişmeyi olumlu karşıladılar.  Bitcoin yatırımcısı ve girişimcisi Alistair Milne, “Bu, bankaların Bitcoin’in saçma olduğu ve asla gözde olmayacağını söylerlerken arka planda regülatörlerden sessizce talep ettikleri bir şeydi.” yorumunu yaptı.

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz’ün gelişme karşısındaki değerlendirmesi şöyleydi: “Sözde uzmanlar: Bitcoin deneme sürümü, gel gel projesi, Trump Bitcoin’i yasaklayacak, kuantum bilgisayar falan filan… Gerçek dünya: “OCC Amerikan bankalarına müşterileri adına Bitcoin ve kripto para saklama hizmeti verme yetkisi tanıdı.” Ünlü Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik ise “Bu kripto para sektörü ve benimsenmesi için olumlu bir gelişme. Piyasada bir dalga yaratacaktır. Aynı zamanda BitPay ya da Coinbase gibi kripto para alanındaki oyuncular için yeni rekabet demek. Kripto para dışından gelen rakipleri, alana daha kolay girebilirler.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

tr_TRTurkish