ABD’nin Oklahoma eyaletinde Bitcoin madenciliğini teşvik etmek adına yasa tasarısı sunuldu. Amaç ise kripto para madenciliği için teşvikler oluşturarak madencilik şirketlerini cezbetmek. 

Yakın zamanda, Oklahoma Valisi Kevin Stitt dünyanın en büyük kripto para madenciliği şirketlerinden biri olan Northern Data’nın eyalette bir merkez kuracağını duyurmuştu. Kısa bir süre sonra Senatör John Montgomery ise; “2022 Ticari Dijital Varlık Madenciliği Yasası” adında bir yasa tasarısı sundu.

Yasa tasarısının hedefi daha fazla kripto para madenciliği şirketinin Oklahoma’ya çekilmesi. Tasarının yasalaşması durumunda şirketler için 5 milyon doları aşmayacak şekilde teşvikler oluşturulacak.

Salı günü Senato’da oylamaya sunulan tasarı, 16’ya karşı 29 evet oyuyla iki partinin desteğini aldı. Daha sonra da alt meclise taşınan tasarı, 30 Mart günü teknoloji komitesine sevk edildi.

ABD’nin Payında Artış Var

ABD’nin küresel Bitcoin madenciliğindeki payı artıyor. ABD merkezli Bitcoin madencilik havuzu Foundry USA; tüm havuzlar arasında tek başına yüzde 20’ye yakın paya sahip. Ülke genelinin ise madencilikteki payı ise yüzde 40’a yakın.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin madenciliğinde önemli bir kilometre taşı geride bırakıldı. Cuma günü 19 milyonuncu BTC çıkarıldı ve geriye yaklaşık 120 yıl boyunca çıkarılacak olan yalnızca 2 milyon BTC kaldı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish