Kripto paraların hangi kurum ya da kurumlar tarafından regüle edilmesi gerektiği konusu, son dönemde ABD’de ciddi şekilde tartışılıyor. Şimdi ise Kongre’nin önüne yeni bir kanun teklifi geldi. Cumhuriyetçi milletvekili Glenn Thompson, dün Kongre’ye Dijital Ticaret Borsası Yasası’nı (DCEA) sundu. Yasa tasarısı, kripto para borsalarının Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) bilgi ve rapor sunmasını talep ediyor.

Temsilciler Meclisi üyesi ve Tarım Komitesi üyesi olan Cumhuriyetçi milletvekili Glenn Thompson; kripto para borsalarının Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na rapor sunmasını talep eden bir yasa tasarısı sundu. Ancak tasarıda borsalara bu rapor sunmanın zorunlu olmaması da dikkat çekmekte.

“Regülasyon Boşluklarının Kapatılmasına Yardımcı Olmaktadır”

Thompson’ın sunduğu yasa tasarısında; DCEA’in CFTC ve SEC’nin görevlerine tamamlayıcı bir özellik kazandırdığı belirtiliyor. Ayrıca şu ifadelere de yer verildi; 

“DCEA, SEC ve CFTC’nin şu anki otoritelerini sarsmadan, onlara tamamlayıcı bir katkı vermektedir. ABD’de inovasyonu durduran ve yatırımcılar için belirsizlik ortamı yaratan regülasyon boşluklarının kapatılmasına yardımcı olmaktadır.”

Thompson’la birlikte yasa tasarısının altında, 2 Demokrat ve bir Cumhuriyetçi vekil de imza attı.

SEC’nin Önünü mü Kapıyor?

Uzmanlar bu yasa tasarısının, SEC’nin kripto para borsaları üzerindeki otoritesini engellediğini belirtmekte. Bunun sebebi ise; Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun, yasa tasarısı içinde, herhangi bir dijital emtianın ticareti, değişimi ya da satış sözleşmesini kontrol etmesi konusunda özel bir yetkiye sahip olması.

Thompson yasa tasarısını Kasım ayında tamamlamış ve birçok milletvekiline göstermişti. Daha sonra ise token ihraççılarının, kendi isteklerine bağlı olarak CFTC’ye kaydolmaları gerektiği maddesi tasarıya eklenmişti.

Temsilciler Meclisi bünyesindeki Tarım Komitesi, bu alanda CFTC’yi de yöneten bir kurum olarak önplâna çıkıyor.

Hem CFTC hem de SEC, kripto paraları kendilerinin yönetmeleri gerektiğini belirtiyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish