Amerika’da bankaların denetiminden sorumlu Para Birimi Kontrol Ofisi’nin (OCC) yenilenen kılavuzunda, ulusal bankaların gelecek zaman içinde stabil kripto para ihraççıları için rezerv fon tutabileceği ve bu şirketlere hizmet sağlayabileceği belirtildi.  

ABD’de Temmuz ayı içerisinde bankalarda kripto para tutulabilmesine izin verilmişti bu yeni dönem sayesinde artık stabil kripto paralar rezerv fon olarak tutulabilecek.

Kripto para ihracı yapan şirketler, Amerikan bankalarını kullanmalarına rağmen bu duruma yönelik herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyordu ve yapılan bütün işlemler böyle bir düzen içerisinde devam ediyordu. OCC tarafından yapılan bu hamle ile federal yasalarca düzenlemesi yapılan bankalar, stabil kripto para ihraççılarına daha rahat bir biçimde hizmet sunabilecekler. Bu kararın özellikle 1:1 oranında desteklenen stabil kripto paraları kapsadığı vurgulandı. 

USD Coin için Circle’ın Kaliforniya merkezli Silvergate Bank ve US Banscorp bankalarında rezerv fon tuttuğu biliniyor.

Kripto para ihracında bankalarla çalışan şirketlere örnek vermek gerekirse; Circle, USD Coin için birkaç bankayla birlikte çalışıyor, Kaliforniya merkezli Silvergate Bank bunlardan biri. USD Coin için rezerv fonlar Minnesota merkezli US Bancorp Asset Management tarafından tutuluyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish