ABD başkanı Joe Biden Hazine Bakanı olarak Janet Yellen’i aday gösterdi. Ancak  Yellen’ın “gerçekleşmemiş kazançlar” önerisi bazı Bitcoin ve Altcoin yatırımcılarını endişelendiriyor.

ABD’deki Bitcoin ve diğer kripto para yatırımcıları gerçekleşmiş kazanca (realized gain) göre vergileye tabi tutuluyor. Ancak Janet Yellen önerdiği yasa tasarısında gerçekleşmiş/gerçekleşmemiş farkını tartışmaya açıyor. Covid-19 teşvik paketlerinin büyütülmesini öneren Yellen’ın devlet bütçesini büyütmek için böyle bir girişimde bulunduğu düşünülüyor.

Yellen’nin gerçekleşmemiş kazançlardan vergi alma önerisiyle ABD’li tüm Bitcoin ve Altcoin yatırımcıları endişe içine girdi. Joe Biden döneminde Finans Komitesi Başkanı olacağı öngörülen Ron Wyden’ın bu fikir daha önceden senatoya sunduğu biliniyor.

Alternatif yatırım stratejileri konusunda uzman küresel varlık yönetim şirketi Oaktree Capital’nin kurucusu Howard Marks bu tasarıya yatırımcıları piyasadan uzaklaştıracağını belirterek tepki gösterdi.

Kripto paraları “yasa dışı işlemleri için kullanılan yöntemler”den biri olarak gördüğü bilinen Janet Yellen’ın bu önerisi kripto para piyasasının gündemine oturdu.

tr_TRTurkish