Kripto para piyasası dün akşam saatlerinde Ukrayna Rusya arasındaki gelişmelerden dolayı yükselişe geçti. ABD başkanı Biden’ın kripto paralarla ilgili yürütme emrinin ayrıntılarının sızdırılması ile birlikte artış hız kazandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen‘ın Başkan Joe Biden‘ın dijital varlıklarla ilgili yürütme emriyle ilgili yaptığı açıklama sabahın erken saatlerinde yanlışlıkla yayınlandı. Hızlı bir şekilde silinmesine karşın yayınlanan açıklamalar bir web arşivine yakalandı. 

Yellen’ın açıklamasında, yürütme emrinin, ulus, tüketiciler ve işletmeler için önemli faydalar sağlayabileceğini belirtiyor. Açıklamanın devamında ise yürütme emrine ilişkin şu ifadelere yer verilmiş;

“Yasa dışı finansmanla ilgili riskleri ele alacak, tüketicileri ve yatırımcıları koruyacak ve finansal sisteme ve daha geniş ekonomiye yönelik tehditleri önleyecek.”

Yellen, Hazine Departmanının dijital varlıkları anlamayı ve bunları icra emri parametreleri dahilinde nasıl düzenleyeceğini öğrenmede atacağı bir sonraki adımı da özetledi. Kurumlar Hazine ile paranın ve ödeme sistemlerinin geleceği hakkında bir rapor oluşturmak için işbirliği yapacak.

Açıklamada yürütme emrinin küresel etkileri olacağı da öne sürülüyor. Yellen ayrıca Hazine’nin yatırımcı koruma grupları ve çeşitli uzmanlarla çalışmaya devam edeceğini ekleyerek şu ifadeleri kullandı;

“Hazine daha adil, daha kapsayıcı ve daha verimli bir finansal sistemi teşvik etmek için çalışırken, yasadışı finansmana karşı devam eden çalışmalarımızı geliştirecek ve finansal istikrar ve ulusal güvenliğe yönelik riskleri önleyecektir.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish