Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişimine ilişkin Avrupa Birliği’nden yeni bir yaptırım paketi açıklandı. Paketin içinde kripto varlık maddesi de bulunuyor.

AB’nin açıkladığı “5. yaptırım paketi”nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki kızına AB ülkeleri için seyahat yasağı da yer almakta.

“Yüksek Değerde Kripto Varlık Hizmetleri…”

Pakette yer alan; Rus kömürünün ve katı atıkların AB ülkeleri tarafından ithal edilmemesi, Rus gemilerinin AB limanlarına girememesi ve karayolu taşıtlarının da AB içinde taşımacılık yapamaması gibi yaptırımların yanında kripto varlık maddesi de yer alıyor. Çok net ibareler içermediği görülen maddede, “Rusya’ya yüksek değerde kripto varlık hizmetleri sağlanmaması” ifadesi yer aldı:

“Rusya’ya yüksek değerde kripto varlık hizmetlerinin sağlanmasına yasak getirilmiştir. Bu durum kontrol mekanizmasında muhtemel boşlukların kullanılmasını engelleyecektir.”

Ancak yapılan açıklamada “yüksek değerdeki kripto varlık” tanımıyla neyin kastedildiği belirtilmedi. Yalnızca kripto para cüzdanlarına gelen fonların da yasak kapsamına dahil edildiği ifade edildi.

4 Büyük Rus Bankasına da Yasak

Rusya bankacılık piyasasının yüzde 23’üne sahip olduğu belirtilen 4 Rus bankasına da işlem yasağı ve varlık dondurma yaptırımı uygulanacağı yazıldı. Bu yaptırımların Rusya’nın finansal sistemini de zayıflatacağı yorumu yapıldı.

Bilindiği üzere Batı ülkelerinin yaptırımlarına maruz kalan Rus oligarkların kripto paraları kullanarak, yasakları delme olasılığı son dönemde en çok tartışılan konulardan biriydi. ABD ve AB kurumları bu anlamda ciddi bir araştırma içine girerken; kripto para sektörü uzmanları da böyle bir hamlenin kolay olmadığını ve mikserler aracılığıyla bile milyar dolarlık bir para aklama adımının anında görüleceğini belirtiyorlar.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish