ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Victoria Nuland; El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ile Bitcoin hakkında görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede Nuland, El Salvador’un Bitcoin’i çok iyi bir şekilde regüle etmesi gerektiğini söyledi.

ABD’nın üst düzey diplomatlarından birisi olan Victoria Nuland, çarşamba günü El Salvador’u ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’ye Bitcoin ile ilgili bazı tavsiyeler verdi.

9 Haziran’da El Salvador Kongresi, Bitcoin’i ülkenin yasal ödeme aracı haline getiren yasa tasarısını onayladı. Tasarı 7 Eylül itibari ile yürürlüğe girecek. ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Victoria Nuland’ın Bitcoin ile ilgili verdiği tavsiyeler ise şöyle;

  • Victoria Nuland, Colonial Pipeline’a yapılan fidye saldırısı sonrasında; ABD olarak Bitcoin’i ve ilgili regülasyonları “tekrardan, sıkıca gözden geçirmeye başladıklarını” açıkladı.
  • Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı; “Devlet Başkanı’na, El Salvador Bitcoin konusunda nasıl bir yol izlerse izlesin, (Bitcoin’in) iyice regüle edildiğinden; bunun şeffaf ve sorumluca olduğundan emin olmalarını ve kendinizi kötü niyetli insanlardan korumayı önerdim.” açıklamasında bulundu.
  • Nuland ayrıca El Salvador hükümeti ile Uluslararası Para Fonunun (IMF); Bitcoin konusunda bir uzlaşmaya varmasını umduğunu söyledi.
  • Uluslararası Para Fonu sözcüsü Gerry Rice, El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı haline getirmesinin; birçok “makroekonomik, finansal ve hukuki soru işareti doğurduğunu” söylemişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish