ABD’de 1.2 trilyon dolarlık altyapı paketindeki kripto paraların vergilendirilmesi konusu hala tartışılmamakta. Söz konusu vergi maddesine bir tepki de senatör Mike Lee’den geldi. Lee, bu durum ABD halkını fakirleştirmeye ve inovasyonun ülke dışına çıkmasını destekleyeceğini iddia etti.

Utah senatörü olan Mike Lee, kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin bu maddenin geçmemesi gerektiğini belirtti. Kripto paraların hızla büyüyen bir endüstri olduğunu ve kripto paraların menkul kıymet ya da hisse senetleri gibi olmadığını şu sözlerle ifade etti; “Ancak bu madde kripto para alıp satanlara, sanki menkul kıymet ticareti yapıyormuş gibi davranılmasını istiyor. Ancak kripto paralar menkul kıymet değiller, hisse senetleri gibi de değiller. Çok farklı bir şey. Bir değişim aracı ve eğer geniş şekilde benimsenirse, Amerika Birleşik Devletleri’ne ekonomik kolaylık sağlama açısından büyük katkısı olacaktır”

Eğer söz konusu yasa tasarısındaki maddeler bu şekilde kabul edilirse kazananın ABD değil; dış ülkeler olacağını belirtti “Sözlerime lütfen dikkat edin. Bu; daha önce denenmemiş, başarılı olacağına dair hiçbir kanıtın olmadığı ve bilinmeyen stratejinin bu şekilde geçmesi demek; ABD yasaları sayesinde, ABD dışında kalan ülkelerin fayda sağlaması demek olacak. İnovasyonun önünün kesilmesi anlamına gelecek”

Yasa olduğu gibi hiç değişmeden geçerse, inovasyonun denizaşırı ülkelere gitmesine neden olacağını belirten senatör Lee; bu durumun ABD’lilerin fakirleştiren bir hamle olacağını şu sözlerle aktardı; “Bunun sonucunda göreceğiniz, inovasyonun denizaşırı ülkelere gitmesi olacak. Ticaret yapanların mahremiyetine değer veren bu yeni teknolojiye, onlarca yıllık kanunları uygulamaya kalkıyorsunuz. Eğer yapacağınız şey, federal hükumetin bu teknolojinin içine girip; herkesi ve her şeyi açık ederek, kayıt altına almak ise inovasyonun önünü tıklayacaksınız demektir ve birçok insanı da çok üzeceksiniz. Amerikan vatandaşlarının da daha fazla fakirleşmesinin sebebi olacaksınız”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish