ABD Senatosu’nda bir komite, El Salvador’un Bitcoin hamlesini izlemeyi öngören bir yasa tasarısını kabul etti. Genel Senato’ya sunulan yasa tasarısı, ileriki dönemlerde oylanacak. Nayib Bukele’den ise ABD’ye tepki gecikmedi; “Bizden bu kadar korkacaklarını rüyamda bile göremezdim!”

ABD Senatosu; El Salvador’un Bitcoin hamlesinin ABD finans sistemini tehdit ettiğini belirten ve El Salvador’un bu anlamda yakından gözetim altına alınmasını teklif eden bir yasa tasarısını oylayacak.

“El Salvador’da kripto para sorumluluğu” adı verilen bu yasa 16 Şubat’ta 4 senatör tarafından imzalandı. Dün ise Senato’daki bir komite tarafından onaylanarak genel oylamaya sunulmak üzere Senato’ya gönderildi.

Yasa taslağına imza atan Idaho senatörü James Risch, taslağın komiteden geçmesinin ardından şu açıklamada bulundu;

“El Salvador’un Bitcoin’i yasal para yapma hamlesinin ABD finansal sistemi için bir risk teşkil edip etmediğini öğrenmek ve bu muhtemel riskleri de en az seviyeye indirmek çok önemli.”

Risch’in ayrıca konuyla ilgili Devlet ve Hazine Bakanlıkları ile diğer federal kurumlarının da burada devreye girmesinin gerektiğini de belirtti. Çin’in gücünü artırması konusunun ve organize suç örgütleriyle mücadelenin büyük önem taşıdığını söylemesi de dikkat çekti.

Bukele’den tepki var

El Salvador’dan ABD’ye giden havale ödemelerinin de takip edilmesini öneren yasa tasarısıyla ilgili Nayib Bukele sessiz kalmadı. El Salvador başkanı Twitter’dan şunları söyledi;

“ABD’nin bu hamlemizden bu kadar korkacağını en çılgın rüyalarımda bile göremezdim. ABD özgürlüklerden yana bir ülke değildir. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Biz özgürlük için olan duruşumuza devam edeceğiz. Oyun başlasın!”

Ayrıca Bukele, yasa taslağının bir örneğini de hesabından paylaştı.

Bukele öte yandan kasım ayında açıkladığı Bitcoin şehrini finanse etmek için çıkarılacak olan “volkan tahvilleri”nde sorun olmadığı bilgisini de verdi. El Salvador başkanı, Reuters’in olumsuz haberlerini yaymaya gerek olmadığını belirterek;

 “Tahvil ihracındaki kısa süreli gecikme, sadece emeklilik reformuna öncelik vermemiz ve bunu daha önce Kongre’ye göndermemiz gerektiği için yaşanıyor” dedi.

Bukele, bu konu hakkında Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ile de bir görüşme gerçekleştirecek.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish