Son bulgulara göre, Afrika kıtasında kripto para transferleri geçtiğimiz yıla göre %55 arttı. Afrika halkı yüksek ücretler ve yerel para birimlerindeki istikrarsızlığından kaçınmanın yolunu kripto paralarda buldu.

Blockchain ve kripto para araştırma firması Chainalysis’in hazırladığı yeni rapora göre; Afrika halkı yerel para birimini, kripto para elde edebilmek için bir araç olarak görüyor. Elde edilen verilere göre birçok vatandaş ve işletmenin yüksek ücretlerden ve yerel para birimindeki istikrarsızlıktan kaçınmak için kripto para birimlerine yöneldiği görülüyor.

Afrika’nın uluslararası pazarlar ile yaptığı kripto para transferlerinin sayısı altı yüz binin üzerinde. Bu transferler içerisinde on bin doların altındaki toplam transfer sayısı Haziran ayında% 55 artarak 316 milyon dolara ulaştı. Kıtanın en büyük ekonomik güçleri Nijerya, Güney Afrika ve Kenya, kripto para birimi transferlerinde bölgeye liderlik ediyor.

Ekonomik İstikrarsızlığa Bitcoin Önlemi

Güney Afrika Randı’ nın son on yılda ADB doları karşısında % 50’den fazla değer kaybettiği biliniyor. 

Nijerya’nın en büyük şehri Lagos’ta bir cep telefonu perakende mağazasını işleten Abolaji Odunjo, Çinli tedarikçilerine ödemeyi hızlı ve kolay olduğu için Bitcoin ile yapmaya başladığını açıkladı. Odunjo bu durumu “Birçok Afrika ülkesi yerel para birimlerinde devalüasyon ve istikrarsızlık ile mücadele ediyor. ABD dolarının maliyeti yüksek. Kripto para ile ödeme yüksek transfer ücretlerden koruduğu gibi yüksek maliyetle ABD doları satın almaya ihtiyaç kalmıyor.” şeklinde ifade etti. 

Ayrıca Afrika’da yaşayan insanların Amerika ve İngiltere’ de yaşayan aile üyeleriyle para transferlerinde düşük maliyet ve işlem hızı sebebiyle kripto para kullanmayı tercih ettikleri belirtiliyor.

Bitcoin transfer ücretleri ortalamada % 3 ile pek çok alternatif yönteme göre çok daha avantajlı durumda. Dünya Bankası’nın yayınladığı verilere göre ise Afrika’daki havale ücretleri ortalama olarak %8,9, Güney Afrika’da ise transfer maliyetlerinin işlem başına %20’ye ulaştığı görülüyor.

tr_TRTurkish