Afrika kıtasında ekonomik sorunlar, son zamanların gözdesi olan kripto paralar ile çözülmeye çalışılıyor.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi, Sahra altı Afrika’daki kripto para kullanıcılarına daha fazla seçenek sunabilmek için kapsamlı bir analiz raporu yayımladı.

Judd Devermont ve Topaz Mukulu’nun yapmış olduğu analizde kripto paralara iyimser bakıldığı anlaşılıyor. Yapılan analizlere göre, dijital para birimleri genel olarak Sahra altı Afrika’da yaygın hale gelebilir.

Bu yıl içerisinde Chainalysis tarafından yapılan başka bir araştırmada Afrika ülkelerinde yüksek ücretler ve yerel para birimlerindeki istikrarsızlık nedeniyle kripto paralara ilginin yüksek olduğu ortaya konulmuştu. Şimdi ise G-20’nin danışma grubu tarafından oluşturulan Finansal İstikrar Kurulu, Sahra Altı Afrika Grubu için sınır ötesi ödemelerdeki imkanlarını geliştirmelerine yönelik yol haritası oluşturdu

Afrika kıtası teknolojik ve ekonomik açıdan farklılık gösteren pek çok ülkeyi barındırmaktadır. Bu nedenle bölgede ortak para birimi veya yasalar bulunmuyor. Bu durum bölge ekonomisinin büyümesine de engel olmakta. Bu konu ile ilgili olarak Brookings kuruluşu ise, bölgeler arası yapılan para transferleri gönderim miktarının neredeyse %9′una denk olduğunu açıkladı.

Kaynak: Brookings – Afrika Kripto Para Transferi Raporu

Afrika bölgesinde ekonominin canlanması için Blockchain teknolojisinden faydalanmaya çalıştıkları biliniyor. Hatta en büyük ekonomiye sahip Nijerya, ekonomi alanındaki sorunların çözümlenebilmesi için kripto para kullanımını düzenlemede en iddialı ülke olarak biliniyor.

tr_TRTurkish