Akbank, dış ticarette işlemleri için blokzinciri tabanlı akıllı sözleşme teknolojisiyle ödeme garantisi sunan we.trade ağına katıldı. Akbank bu girişimiyle global bir blokzincirine Türkiye’den katılan ilk banka oldu.

We.trade’a katılan Akbank, bu platformu ihracatçıların ve ithalatçıların akıllı sözleşmelerle güvenilir bir şekilde ticaret yapmalarına imkan sağlıyor. Bu işletmelere ek sermaye ve finansman çözümleri sunmak için kullanacak.

IBM, CaixaBank, Deutsche Bank, Erste Group, HSBC, KBC, Nordea, Rabobank, Santander, Société Générale, UBS ve UniCredit’in gibi şirketlerin pay sahibi olduğu we.trade; 2019 yılından beri özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin evrak işlerini dijitalleştirmeleri için hizmetler sağlıyor.

Akbank, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek; müşterilerine blokzinciri uygulamaları sayesinde daha düşük maliyetli ve risksiz hizmetler sunabileceklerini şu sözlerle ifade etti; “Blokzinciri teknolojisinin bel kemiğini oluşturan akıllı sözleşmeler sayesinde, müşterilerimizin dış ticaret işlemlerini daha az operasyonel iş yükü ile daha güvenli yapmalarına imkan sağlayacağız. Bu deneyimin dış ticaret müşterilerimizin ticari faaliyetlerine daha da değer katacak olması bizleri çok heyecanlandırıyor.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish