AKP Başkanvekili Mustafa Elitaş Twitter üzerinden kripto para hakkında açıklamada bulundu. Kripto para ve varlık düzenlemelerine ilişkin iddiaların tamamen asılsız olduğunu belirtti.

,Elitaş, yüzde %40 oranında vergi getirileceğine dair iddialar hakkında; “Son zamanlarda kripto ile ilgili düzenleme çalışmaları hakkında ortaya atılan iddialar tamamen asılsızdır.” dedi. Eliftaş ayrıca kripto varlıklar ile ilgili üzerinde çalışılan konu hakkında konuştu. Bu konu hakkında; “Sistemi düzenleyici, kötü niyetleri engelleyici, yatırımları koruyucu, mağduriyeti önleyici nitelikte bir amaç taşımaktadır.” İfadelerini kullandı.

Eliftaş son olarak ise sosyal medyada yer alan kanun taslağı metninin ise bilgileri dahilinde olmadığını belirtti. Kamuoyunda ‘Kanun Taslağı’ olarak ifade edilen metnin bilgileri dahilinde olmadığını söyledi. Eliftaş her kişi veya kurumun taslak çalışması yapabileceğini ancak son sözün Yüce Meclis’te olduğunu ekledi.

AKP Başkanvekili Mustafa Elitaş daha önce27 Aralık’ta TBMM’ye kripto temsilcilerini davet etmişti. Twitter’da “Meclise gelmesi beklenen ‘kripto yasa taslağı’ hakkında kriptonun önde gelen isimlerinin düzenlemiş olduğu canlı yayına katıldık. Sektörün görüş ve önerilerini almak için kripto para temsilcilerini Meclis’e davet ettik.” yazısını paylaşmıştı. Taslak metin genel olarak beklenenden daha sert düzenleme maddeleri içeriyor. Kripto para alım satımlarının yalnızca yetkilendirilmiş kuruluşlarda yapılabileceği; yetkilendirilmemiş kuruluşlarda yapılacak işlemlerin cezaya tâbi olduğu ve kişisel cüzdanlara varlık transferini engellemeye yönelik ifadeler yer alıyor. Haberin devamını okumak için tıklayın

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish