Adalet Kalkınma Partisi (AKP)’nin ilk metaverse toplantısı yapıldı. Toplantıda metaverse çalışmalarının hız kazandığı belirtildi. Ayrıca kripto varlıklarla ilgili yapılacak düzenlemeler de konuşuldu.

Toplantıda yer alan isimlerden bir kaçı, TBMM Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal ve Mustafa Elitaş ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri’ydi. İleri; toplantıda metaverse alanında yapılması gereken finansal ve hukuksal düzenlemelerin konuşulduğunu belirtti.

Ünal ve İleri toplantıya parti genel merkezindeki farklı odalardan sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla katıldı. TBMM’den katılan Elitaş ise metaverse’ün uzun süredir gündemde olduğunu ancak gelişen teknolojiler ile son dönemde popülerlik kazandığını belirtti. Farklı ortamlardan da birçok kişi siyasi alandaki bu toplantıya katıldı.

İleri; Metaverse’ün temelini oluşturan teknolojilerin sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve blokzincir olduğunu ifade etti. Bu konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

“Blokzincir teknolojileri ile dijital varlıklar veya dijital mülkiyet kavramının mümkün olduğu anlaşılıyor. Bu bağlamda da metaverse çalışmaları hız kazanmıştır. Yeni bir gelişme olmasına karşın birçok sektörü etkileyeceğine inanıyoruz. Türkiye’nin de bu alanda lider olabileceğini düşünüyoruz.”

Ünal ise metaverse hakkında şu ifadeleri ekledi;

“Metaverse evreni, fiziki coğrafyanın kalktığı ve internet coğrafyasından farklı şehirlerden, ülkelerden insanların ortak bir platformda buluşarak toplantı yapabilecekleri bir ortam.”

Ayrıca Ünal bu evrenin bir sonucu olarak hem finans hem de hukuki alanda ciddi regülasyonların yapılması gerektiğini belirtti. Toplantıda özellikle kripto varlıklarla ilgili yapılacak yasal düzenleme konularına değinildi.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

Leave a comment

tr_TRTurkish