Dünyanın önde gelen e-ticaret şirketi Amazon geçtiğimiz günlerde Metaverse’deki ilk girişimini başlattı.

Amazon, birkaç gün önce oyuncuların sanal bir şehirde hareket ettiği, insanların gerçek dünyadaki teknoloji sorunlarını çözmelerine ve vakaları bulut üzerinden kullanmalarına yardımcı olduğu, bir 3D çevrimiçi oyun başlattı. Bu oyun Amazon’un Metaverse dünyasındaki ilk girişimi oldu.

Jeff Bezos’un planladığı yeni oyunun hedefi ise  Amazon Web Servislerini (AWS) güçlendirmek. AWS, dünyanın en geniş çapta benimsenen bulut platformudur.

Amazon tarafından başlatılan oyunun adı AWS Cloud Quest olarak belirlendi. Oyunun işleyişi ise basit görünüyor. Kullanıcılar sanal şehirde dolaşarak sakinlerinin bulutla ilgili BT sorunlarını çözmelerine ve simülasyonları ve bulmacaları tamamlayarak puan kazanmalarına yardımcı oluyor.

Amazon bu oyunla birlikte, farkındalığı artırmak ve böylece Seattle merkezli şirketin yıllardır odaklandığı Amazon’un bulut hizmetlerini benimsemeyi hedefliyor. AWS’de profesyonel bulut eğitim programları direktörü Kevin Kelly, bir blog yazısında ise şunları yazdı:

“AWS Cloud Quest ve AWS Educate, kasıtlı olarak pasif içerikten uzaklaşıyor. Öğrencilerin teoriyi hemen pratiğe dönüştürmelerini sağlayan etkileşimli, uygulamalı etkinliklerle soyut bulut bilişim kavramlarını gerçeğe dönüştürmek istiyoruz.”

Amazon ve Dijital Varlıklar

Amazon’un kripto para birimleri dünyasına girebileceği uzun zamandır söyleniyordu. Şirket yönetimi de bunu hiçbir zaman reddetmemişti. Ancak Amazon’un Metaverse’e adım atması, kendi NFT‘lerini ve kripto para birimlerini sunmanın bir sonraki adımı olabilir.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish