Dünya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’un 2021 yılı dördüncü çeyrek bilançosu açıklandı. Bilanço rakamlarının beklenen üstünde olması kapanış sonrası işlemlerde yüzde 17’lik artışa neden oldu.

3.89 dolar hisse başına kazanç beklentisine karşılık açıklanan rakam 27.75 dolar oldu. Gelirler ise 137.6 milyar dolarlık beklentiye karşılık 137.4 milyar oldu. Ayrıca Amazon elektrikli araç şirketi Rivian’a yaptığı yatırımdan yaklaşık 12 milyar dolar kazanç elde etti.

Amazon’un finansal sonuçlarının ardından Bitcoin de hareketlendi. Bitcoin’in piyasa değeri kısa sürede 36 bin 200 olardan 37 bine yükseldi.

Bir önceki gün de Facebook (yeni adıyla Meta) dördüncü çeyrek bilançosunu paylaşmıştı. Meta’nın açıkladığı gelir ise beklentilerin çok altında kaldı. Bu durumun sonucunda hisseler yüzde 25’lik bir düşüş gösterdi. Bu düşüş şirketin piyasa değerinden neredeyse 250 milyar dolar sildi. Wall Street tarihinin en büyük günlük düşüşü olarak kayıtlara geçti. Meta’nın yaşadığı bu durum da kripto para piyasasını etkiledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish