Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta; merkez bankaları tarafından üretilen dijital paraların yasal para birimi olarak kabul edileceğini düşünüyor.

Finlandiya’daki etkinlikte konuşan Panetta; “Bir merkez bankası tarafından ilaveten çıkarılmış bir enstrümanın yasal para birimi statüsünde sayılmaması epey garip olur.” dedi.

Dijital merkez bankası paralarının yasal para birimi olarak tanınmasının, onları özel şirketlerce çıkarılan dijital paralar karşısında avantajlı konuma getireceği söyledi.

Bloomberg’in haberine göre Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina; farklı alanlarda kullanılan paraların kendi aralarında sorunsuz bir şekilde dönüştürebilmenin önemini vurgulayarak; CBDC’lerin resmi para olma fikrini destekledi.

Panetta, yine de bu duruma kesin gözüyle bakılmaması gerektiğini ve dijital merkez bankası paralarının durumları ile ilgili araştırmaların süreceğini belirtti. Avrupa Merkez Bankası, dijital euronun müzakere sürecini tamamladı. 2 yıl boyunca devam edecek araştırma sürecini temmuz ayında başlattı.

Dijital euronun yasal durumunun yanı sıra kullanım alanlarına, sahip olacağı özelliklere, izleyeceği iş modeline ve Avrupa pazarında nasıl konumlanacağına yönelik değerlendirmeler yapılacak.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish