Amerika Kongre binasını basan Trump destekçilerine Bitcoin bağışlandğı ortaya çıktı. Bu bağışın 500 bin dolar değerinde olduğu ve bundan bir ay önce Fransa’dan gönderildiği düşünülüyor.

Amerika kongre baskınından sonra Chainalysis, sağcı aktivistlerin ve internet fenomenlerinin kripto para cüzdanlarını takibe aldı. Buna göre 8 Aralık tarihinde tek bir cüzdandan 22 farklı cüzdana 28.15 adet Bitcoin gönderildiği saptandı. Elbette bu işlemlerin nasıl dağıldığı Blockzinciri’nin şeffaf yapısı sayesinde mümkün oluyor.

Podcast programlarıyla ün kazanmış aşırı sağcı Nick Fuentes’in cüzdanına 13.5 adet Bitcoin gönderildiği ortaya çıktı. Ayrıca göçmen karşıtı olarak bilenen örgüt VDARE, aşırı sağcı tutum sergileyen Ethan Ralph da Bitcoin alan kişiler arasında. Bahsi geçen şahıs ve örgütlere daha önce bu kadar fazla Bitcoin bağışı yapılmadığı fakat 2016 yılında kripto para ile bağış gönderildiği görülüyor.

Blockchain’in şeffaf yapısı sayesinde söz konusu Bitcoin’lerin hangi borsadaki cüzdandan, alıcı adresinin neresi olduğuna kadar takip edilebiliyor. Chainalysis’in yayınladığı rapora göre söz konusu adresler 2013 yılında kullanılıyor. Bu sebeple Bitcoin’i ilk günlerinden beri faal olarak kullanan birisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca Bitcoin kullanıcıları NameID adlı bir hizmetten yararlanarak e-posta adreslerini veya diğer bilgilerini Bitcoin (BTC) cüzdanları ile eşleştirebiliyorlar. Söz konusu şahsın ise NameID kullandığı bu sebeple sadece Bitcoin adresini “pankkake” şeklinde adlandırıldığı tespit edildi.

tr_TRTurkish