Federal mahkeme, Bitcoin’in Washington D.C’deki Para Transferleri Kuruluşları Kanunu kapsamında bir tür para olduğuna karar verdi.  Amerika Birleşik Devletleri ve sanık Laryy Dean Harmon arasında olan davada, mahkeme başkanı Berly A. Howell, Bitcoin’in para özelliği taşıdığına hükmetti.  Bloomberg tarafından aktarılanlara göre Howell, “Terim anlamında ‘para’, genellikle bir değişim aracı, ödeme yöntemi veya değer deposu anlamındadır. Bitcoin de bu kapsama girer.” dedi.

Bitcoin’in para olarak tanınması, mahkemenin para aklamak adına lisanssız bir Bitcoin alım satım platformu işleten Laryy Harmon’un aleyhine olan suçlamaları reddetmeme kararının bir parçası olarak gerçekleşti.  Washington merkezli kâr amacı olmayan kripto para ve Blockchain odaklı kuruluş olan Coin Center’ın Araştırma Müdürü Peter Valkenburgh, “ “Bölge mahkemesinin kararı, Bitcoin’in sadece D.C.’nin para transferi kuruluşları yasası bağlamında para muamelesi gördüğü anlamına geliyor. Her eyaletin neredeyse kendi para aktarımı tanımı bulunduğundan bu tür davalar her zaman ortaya çıkar.” şeklinde konuştu

Harmon’un darkweb’te yer alan hizmetinin uyuşturucu, silah ve diğer yasa dışı işlemleri kolluk kuvvetlerinden gizlemenin bir yolu olduğu iddia edildi. Sanığın 2014-2017 yıllarında 311 milyon dolar değerinde işlem yaptığı belirtiliyor. Mahkeme ayrıca Harmon’un hükümet tarafından ele geçirilen 160 BTC’sinin serbest bırakılması talebini reddetti.

Leave a comment

tr_TRTurkish