NYDIG açıklamasına göre bu yıl itibarıyla kripto para yatırımcıları direkt banka hesaplarından kripto para alıp-satabilecekler.

CNBC’nin haberine göre kripto para custody şirketi NYDIG, Amerika’daki birçok banka ile işbirliği yapmakta. Bu iş birlikleri sayesinde yatırımcılar bankalar aracılığıyla bitcoin satın alıp-satabilecekler. NYDIG çalışanı Patrick Sells açıklamasında, görüştükleri bankaların arasında lider bankaların da olduğunu belirtti. Fakat bir çoğunun Suncrest gibi küçük ölçekli kuruluşlardan oluştuğunu söyledi.

NYDIG, bankalarla çalışabilmek için Fidelity National Information Services ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık kapsamında, bankalarla kurulacak köprüyü FIS, Custody hizmetlerini de NYDIG tedarik edecek. Ayrıca bitcoin işlemleri bankaların değil, NYDIG’in yönetiminde olacak. 

Robinhood, PayPal, Square gibi önder şirketler kripto para sektörüne çoktan adım attı. Fakat Amerika’daki çoğu bankada henüz böyle bir hizmet sunulmuyor. Bankalar, müşteri tabanında oluşan taleple değişiyor. NYDIG’in başkanı Yan Zhao, ”Elbette bankalar, müşterileri sadece bitcoin istedikleri için bunu yapmıyor. Bankalar bunu yapmak zorundalar, çünkü ortadaki veriyi görüyorlar. Coinbase’e, Galaxy’ye, Kraken’a giden paraları görüyorlar.” ifadelerini kullandı. Ancak müşteriler yaptıkları işlemlere ne kadar ücret ödeyecekler henüz bilgi verilmedi.

tr_TRTurkish